«بسم رب الشهداء و الصدیقین »

مقابله و مبارزه با تهدیدات و مبارزه مسلحانه گروهک های ضد انقلاب در خرم آباد ، سایر شهرها و نقاط استان لرستان و خوزستان و کردستان

-ناصری-یک-و-یک-۹۲۱۱۱۱-e1443680083506

مقدمه :

از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افراد و گروههای مختلف با علایق و سلایق سیاسی و ایدئولوژی ها و عقیده های مختلف در پایان راه و زمانی که پیروزی انقلاب را قریب الوقوع می دیدند ، به ناچار با طوفان خروشان حرکت ملت مبارز و انقلابی ایران که در سراسر کشور به راه افتاده بود و چیزی جز کناره گیری بدون قید و شرط سران پهلوی از حکومت و یا مبارزه تا سرنگونی این حکومت خاین ، خود فروخته و دست نشانده نمی خواستند ، این جماعت قلیل و فرصت طلب و مکار نیز به ظاهر در فروپاشی تخت سلطنت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی  همراه مردم شدند و پس از پیروزی انقلاب نیز با ژستی طلبکارانه خود را از فاتحان اصلی و عوامل کلیدی پیروزی انقلاب می دانستند و به موازات سهم خواهی از انقلاب ، با حرکات خائنانه و مرموزانه ، عزم خود را جزم نموده و فکر خویش را متمرکز و معطوف به انحراف کشاندن دفعی و یا نامحسوس و تدریجی انقلاب نمودند   .

پس از آن که با درایت امام و امت توطئه های آنان یکی پس از دیگری خنثی و دفع شد ، از حاکمیت خارج شده و روی به مبارزه مسلحانه آوردند . آنان با پناه بردن به دامان ناپاک استکبار جهانی که خود نیز از توطئه ها و اقدامات گوناگون سیاسی و نظامی و … با هدف براندازی انقلاب اسلامی سودی نیافت ، با تشکیل جلسات سری و توافقات پنهانی با عمال خبیث خود در منطقه و در راس آنان صدام جنایتکار و مزدور هم پیمان شدند و جنگ های قومیتی و مذهبی را در سراسر کشور بخصوص جنوب و غرب به راه انداختند.

مهمترین این وقایع غایله خلق عرب در خوزستان و جنگ خانمانسوز کردستان بود . دامنه این جنگ ها شهرها و روستاها را نیز در بر گرفت و حتی شهر خرم آباد و بسیاری از شهرها و نقاط مختلف لرستان نیز از آتش کینه ورزی دشمنان در امان نماند .

ولی چشمان بیدار امام و حمایت و نقش آفرینی ملت ، بخصوص نیروهای مخلص انقلابی و در راس آنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام توطئه های ریز و درشت دشمنان را در سایه الطاف الهی و بیداری امام و پشتیبانی مردم انقلابی را یکی پس از دیگری کشف و نقش بر آب نمود . در این صحنه ها پاسدران مخلص و فداکاری همچون سردار شهید علیرضا ناصری ، سردار شهید نعمت الله سعیدی ، مصطفی آشنا و … نقشی بس ارزنده و با اهمیت داشتند .

پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و عضویت در کمیته انقلاب :
سردار شهید علیرضا ناصری پس از پیروری انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ عضو کمیته انقلاب شدند . کمیته انقلاب تنها چند روز پس از پیروزی انقلاب تشکیل وتا چند ماه بعد از پیروزی انقلاب نیز فعال بود . هدف این کمیته برقراری نظم و امنیت مردم ، دستگیری عوامل بجا مانده از حکومت ، رسیدگی به امور مردم و … بود.

تشکیل سپاه پاسداران در تاریخ ۲/۲/۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام و عضویت در سپاه :

با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ در آغازین روزهای تشکیل این ارگان انقلابی شهید ناصری به عضویت سپاه خرم آباد در آمدند. افتخار بزرگ پاسداران جان بر کف سپاه این است که حضرت امام فرمودند : « ای کاش من هم یک پاسدار بودم » و در جای دیگری آن حکیم فرزانه در مورد سپاه پاسداران فرمودند : « من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه از این نظر بر نمی گردم . »  حضرت امام در فرمایش دیگری نیز در بحث اهمیت نقش و جایگاه سپاه فرمودند : ” اگر سپاه نبود ، کشور هم نبود ”  و هر روز که از عمر انقلاب می گذرد اهمیت نقش سپاه در حفظ و حراست از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و برقراری نظم و امنیت کشور بیشتر نمود پیدا نی نماید .

حضور در ماموریت های سرکوب غائله خلق عرب و کردستان :

کشورهای استعمارگر و سلطه جوی خارجی به سرکردگی آمریکای جهانخوار که با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران منافع خود را از دست رفته می دیدند ؛ اقدامات متعددی از جمله دامن زدن به اختلافات قومی انجام دادند .با شروع تحرکات قومی در کشور که با هدف تجزیه ایران و به تحریک استکبار جهانی و با همکاری و اقدامات خائنانه و خرابکارانه عوامل سر سپرده داخلی از جمله منافقین کور دل در نقاط مختلف کشور مانندگنبد ، خلق عرب در خوزستان و تحرک کومله و دمکرات در کردستان و … به راه افتاده بود ؛ سردار شهید علیرضا ناصری  در سال ۱۳۵۸ به همراه تعدادی از پاسداران جان بر کف خرم آباد و بصورت داوطلبانه از طریق سپاه خرم آباد برای کمک به مهار غائله خلق عرب به خوزستان و سپس به منظور نقش آفرینی در فرو کش نمودن آتش شعله ور شده جنگ و مبارزه مسلحانه علیه نظام در کردستان توسط کومله و دمکرات عازم این استان شدند .

سردار شهید علیرضا ناصری - کردستان - سنندج 1359
                                    سردار شهید علیرضا ناصری – کردستان – سنندج ۱۳۵۹

سردار شهید علیرضا ناصری از سال ۱۳۵۸ تا اواخر سال ۱۳۵۹ و در طول مدت طولانی حضورش در کردستان با مسئولیت های مختلف از جمله فرمانده یگان ( گردان )  اعزامی سپاه لرستان و دوشادوش سایر رزمندگان کشورمان ، به مبارزه با عناصر خود فروخته و جدایی طلب کردستان پرداختند و در این راه بارها تا مرز شهادت پیش رفتند.

سردار شهید علیرضا ناصری - کردستان - سنندج 1359
                                     سردار شهید علیرضا ناصری – کردستان – سنندج ۱۳۵۹

به روایت خاطراتی از همرزمان ، یک بار نیز در سال ۱۳۵۹ در گردنه مروارید حد فاصل سنندج – کامیاران شهید علیرضا ناصری به عنوان معاون گردان به اتفان تعدادی از نیروهای رزمنده لرستانی در کمین ضد انقلاب گرفتار شده که به لطف خدا و با رشادت و درایت مثال زدنی خود و همرزمانش و با وجود شهادت چند تن از همرزمان شجاع و دلاورش همچون شهید امان ا… مرادی فرمانده گردان و رزمنده شهید ملک رضا جمشیدی نهایتا خود را از کمین دشمن رهایی بخشیدند .

آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ و اعزام به خوزستان :

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ و ایفای نقش سردار شهید علیرضا ناصری در مقاومت هشت ساله و تاریخی ملت ایران و به فرموده رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) : « … بی نظیر واگر کمی احتیاط کنیم کم نظیر… » در تاریخ این کشور ، از فرازهای بلند زندگی سراسر حماسه این سردار سرافراز اسلام و انقلاب اسلامی است . مقاومتی که نه فقط در برابر کشور عراق ، بلکه در برابر تمام دنیا و در مقابل اتحاد و اتفاق نا مبارک استکبار جهانی صورت گرفت و در حقیقت و بدون تردید باید گفت : جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در قواره های یک جنگ جهانی بود. جنگی که در یک طرف آن ایران و در طرف مقابل ، همه دنیای استکبار با تمام قوا ، اعم از نیرو و امکانات و ادوات پیشرفته نظامی روز دنیا ایستاده بودند و مستقیم و غیر مستقیم و به انحاء مختلف عراق را هدایت و حمایت می کردند .

استکبار جهانی و کشورهای سلطه گر ، ضمن نقض کلیه قوانین بین المللی ، به هر شکل ممکن به کشور متجاوز عراق کمک رسانی می کردند. حتی به این نیز اکتفا نکردند و بارها و بارها پا را فراتر گذاشتند . در مواردی با اعزام نیرو به عراق آنان را در جنگ با ایران یاری می کردند . گواه آن اسارت نیروی نظامی از دهها کشور غربی و عربی در طول ۸ سال جنگ می باشد . در پاره ای از موارد نیز برخی از قدرت های سلطه گر اقدام به رویارویی مستقیم با رزمندگان ایرانی می نمودند . مانند نبرد ناوهای جنگی آمریکا با قایق های تند رو ایران در خلیج فارس و یا اقدامات نا جوانمردانه تری همانند هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و به شهادت رساندن نزدیک به ۳۰۰ مسافر بی گناه در خلیج فارس توسط ناو های آمریکایی .

۱) اعزام به خوزستان به اتفاق جمعی از پاسداران جان بر کف سپاه خرم آباد در ابتدای شروع تهاجم همه جانبه عراق علیه ایران در سال ۱۳۵۹ : 

سردار شهید علیرضا ناصری اندکی پس از شروع جنگ تحمیلی به اتفاق جمعی از پاسداران جان بر کف سپاه خرم آباد عازم مناطق جنگی خوزستان شدند این رزمندگان ، از اولین مدافعان غیر بومی خوزستان بودند که توانسته بودند در کوتاهترین زمان ممکن خود را به مناطق جنگی جنوب برسانند . در جریان محاصره سوسنگرد و مقاومت جانانه فرزندان لرستان و ایران اسلامی در آبان ماه ۱۳۵۹ به اتفاق بخشی از مردم و نیروهای بومی و رزمندگان سایر نقاط کشورمان ، جزو رزمندگان اعزامی از لرستان ( تقریبا ۲۰۰نفر نیروی اعزامی لرستان ) بودند که در شهر ماندند و علیرغم چندین روز محاصره و جنگ تن به تن و نا برابر با دشمن ، شجاعانه جنگیدند و شهر در حال سقوط سوسنگرد را با مقاومت جانانه خود و با رشادت همه رزمندگان اسلام از خطر سقوط حتمی نجات داده و دشمن را به عقب راندند . شهید علیرضا ناصری مدت زیادی در جبهه های غرب و جنوب از جمله مهران ، دهلران ، موسیان ، سوسنگرد ، بستان ، هویزه ، آبادان ، خرمشهر ، دارخوین ، جفیر ، زبیدات، شلمچه و… به نبرد با دشمن بعثی پرداخت .

در جریان عملیات بزرگ بیت المقدس که سوم خرداد سال ۱۳۶۱ به آزاد سازی تاریخی خرمشهر انجامید ، با مسئولیت فرمانده گردان حضور داشت و علاوه بر این عملیات سرنوشت ساز و به تعبیر حضرت امام ( ره ) « ما فوق طبیعت » در عملیات های بزرگ و کوچک دیگری نیز حضور داشتند . پس از آن نیز شهید ناصری و رزمندگان لرستانی در قالب یگان های رزم خوزستان مانند تیپ ۱۵ امام حسن ( ع ) از لشکر۷ ولیعصر ( عج ) سپاه خوزستان به نبرد با دشمن پرداختند و در عملیات های بزرگی همچون فتح المبین ، ثامن الائمه و … حضور داشتند .

۲) ایفای نقش و حضور  موثر در فروکش نمودن فعالیت ها ، تحرکات و توطئه‌های ضد انقلاب و عناصر سلطنت طلب:

از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی عده ای از عناصر سلطنت طلب و گروهک های ضد انقلاب و البته افراد فرصت طلب با اقدامات خرابکارانه مایه سلب آسایش عمومی شهروندان و سایر مردم انقلابی در سراسر استان می شدند. دامنه این اقدامات خرابکارانه ،هنجار شکنی ها و قانون گریزی های این افراد معلوم الحال و انسان نمای بی دین و ایمان و مریض بالفطره و تعدادی نیز از وابستگان و وفاداران نظام سرنگون شده شاهنشاهی که فضای ایران بعد از انقلاب به مذاقشان خوش نمی آمد و گهگاهی به طرق مختلف عقده گشایی می کردند و هر بار در گوشه ای از  استان انقلابی لرستان تحرکاتی انجام می‌دادند که هر بار نیز با هوشیاری ملت شهید پرور و مردم متدین استان و با هوشیاری پاسداران جان بر کف در سریعترین زمان ممکن این توطئه‌ها در نطفه خاموش می شد .

و اما بعد از آن که سهم خواهی احزاب و گروهک های مارکسیست ، توده ای ، لیبرال و …  از انقلاب و  تلاشهای مذبوحانه آنان برای نفوذ در دستگاهها و مراکز تصمیم گیری و قانون گذاری نظام از جمله : رخنه در دستگاهها و شخصیت های موثر در قانون گذاری و تلاش در راستای  گنجاندن اصول مواد مورد نظر در قانون اساسی و در گام اول حذف پسوند اسلامی از جمهوری اسلامی و تبدیل به جمهوری یا جمهوری دمکراتیک  با هدف پایه ریزی یک حکومت لیبرال دموکراسی، راه  به جایی نبردند و با پاسخ و موضع‌گیری قاطع  امام ( ره ) مواجه شدند که  فرمودند  :  “جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر ” و از حربه های دیگر نیز نهایتا چیزی عایدشان نشد و با عزل و فرار مفتضحانه سرکردگانشان یعنی بنی صدر خائن و رجوی آدمکش و وطن فروش  ، عملا در مقابل انقلاب و نظام صف آرایی کردند و به مبارزه مسلحانه روی آوردند و جنایات بی شمار و تاسف باری را رقم زدند .

در لرستان نیز فعالیت های عناصر ضد انقلاب و سلطنت طلب و … در جا جای استان شدت گرفت و باز هم سپاه پاسداران با همکاری مردم به صحنه آمد و با رشادتهای پاسداران جان بر کف طومار منافق و معاند و سلطنت طلب و دزد و قاچاقچی را  همزمان با نقش آفرینی در بحرانهای خارج از استان مانند غائله خلق عرب در خوزستان و اقدامات مسلحانه کومله و دمکرات در کردستان ، از طرفی مقاومت در برابر تجاوز سراسری و همه جانبه عراق به کشور  در هم پیچیدند .

به نقل از برخی پاسداران با سابقه لرستان نظیر مصطفی آشنا دوست و همرزم سردار شهید علیرضا ناصری ، پاسداران شجاعی همچون شهید ناصری و سردار  شهید نعمت الله سعیدی فرمانده وقت عملیات سپاه خرم آباد وارد صحنه و عرصه کارزار شدند و این غائله ها و اقدامات سیاسی امنیتی ضد انقلاب را شناسایی و سرکوب می کردند .

به عنوان نمونه گروهک ضد انقلاب فداییان خلق در چغلوندی خرم آباد نشست سیاسی داشتند و هزار عضو را از سراسر ایران فراخوانی کر ده بودند و نقشه های شومی در سر داشتند که با هوشیاری بچه های سپاه و اقدامات سرداران شهیدی چون علیرضا ناصری و نعمت الله سعیدی  این توطئه بموقع خنثی و طی یک عملیات رعد آسا و شبانه بیشتر آنان دستگیر و سازمان و تشکیلات این گروهک خطرناک از هم پاشیده شد . و دهها مورد مشابه و ریز و درشت نیز  در شهرهایی مانند بروجرد و دورود و … نیز به همت فرزندان انقلاب شناسایی و خنثی شد .

 ۳)  : فرماندهی سپاه یکی از شهرستانهای کنونی استان لرستان در سال ۱۳۶۱ :

سردار شهید علیرضا ناصری از پاییز سال ۱۳۶۱ تا اوایل سال ۱۳۶۲ به فرماندهی سپاه یکی از شهرستانهای کنونی( چگنی ) استان لرستان منصوب شدند . این شهرستان با سه مشکل بزرگ دست به گریبان بود . یکی فعالیت شدید ضد انقلاب بود که با تبلیغات گسترده و وسیع خود در منطقه ، اقدام به جذب و عضوگیری می کرد . دوم قاچاق اسلحه و مهمات بود که امنیت شهرستان را به مخاطره انداخته بود و سوم تهیه ، توزیع و استعمال مواد افیونی بود که سلامت جوانان و افراد منطقه و جامعه را با تهدید جدی مواجه ساخته بود .

20140131811 حکم بازرسی سپاه چبه اعتراف ساکنان و مسئولین وقت ، شهید ناصری با درایت و اقدامات هوشمندانه خود و با محوریت کار فرهنگی و ارشادی توام با برخورد قاطع و قانونی توانست در مدت زمان کوتاهی هم فعالیت ضد انقلاب را بسیار کم نماید و هم قاچاق اسلحه و مهمات و تهیه ، توزیع و استعمال مواد مخدر را در این منطقه به شکل قابل ملاحظه ای کم نماید .

۱۳۶۱ /مقر سپاه چگنی عکس از احمد بازگیر
                                              ۱۳۶۱ /مقر سپاه چگنی عکس از احمد بازگیر

او با کمک همکاران پر تلاش و نیروهای مردمی ، توانست آرامش ، سلامت و امنیت را به مردم آن خطه باز گرداند ، به طوری که مردم ساکن در آن منطقه تا سال ها بعد و حتی بعضا برخی از بزرگان آن شهرستان هم اکنون نیز از خدمات ارزنده و توان و تعهد کاری و اخلاق حسنه ایشان به نیکی یاد کنند.

www.shahidnaseri.ir

m.naseri950730

سوابق و فعالیت‌ها
سلام بر همه مجاهدین راه خدا که از دستورات الهی بدون هیچگونه عذر و بهانه ای اطاعت و جانفشانی می کنند و سرانجام در راه خدا به شهادت می رسند . سلام و درود خداوند به رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی فرزند پاک امام حسین ( ع ) و پرچمدار مبارزه با ظلم و استکبار در عصر حاضر. سلام و درود بر آن مجاهد نستوه که شب و روز ، یک لحظه از یاد خدا غافل نیست کما این که مسئولیت سنگینی بر دوش دارد . سلام و درود خدا بر ملت مسلمان ایران که از این مصیبت ها و گرفتاری ها خسته نشده و نمی شوند . امیدوارم که خسته نشوند تا انقلاب خود را به جهانیان صادر نمایند .