آمار دقیق کل شهدای جنگ تحمیلی به تفکیک استان‌ها +جزییات
آمار دقیق کل شهدای جنگ تحمیلی به تفکیک استان‌ها +جزییات
تعداد دقیق آمار کل شهدای جنگ تحمیلی به تفکیک استان‌های کشور به شرح ذیل است:

به گزارش برنا؛ با یورش نیروی زمینی و همچنین نیروی هوایی رژیم بعث عراق به ده فرودگاه نظامی و غیرنظامی کشورمان [جنگ تحمیلی عراق علیه ایران] در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ آغاز شد. این یورش صدام  موجب شد تا نیرو‌های مسلح ایران از ارتش، سپاه و بسیج تا نیرو‌های داوطلب مردمی و عشایر برای دفاع از  خاک میهن وارد عمل شوند.

این جنگ با وجود آنکه صدام و حامیان او تصور می‌کردند، در مدت بسیار کوتاهی با پیروزی عراق خاتمه خواهد یافت با پایداری و رشادت ایرانیان به جنگی طولانی تبدیل شد که پس از جنگ ویتنام دومین جنگ طولانی در قرن بیستم لقب گرفت.

در این جنگ تعداد ۱۹۶۸۳۷ تن از هموطنان ما شهید شدند که ۱۰۱۹۶ تن از آن‌ها شهدای حملات هوایی و موشکی به شهر‌های ایران بودند. بیشترین تعداد شهدا مربوط به استان‌های اصفهان با ۲۱۸۰۷ شهید، تهران ۲۰۳۱۵ شهید و خراسان رضوی با ۱۵۱۳۸ شهید بودند.

در ادامه تعداد آمار شهدای جنگ تحمیلی کشورمان  به تفکیک استان‌های مختلف را مشاهده می‌کنید:

آمار شهدای جنگ تحمیلی به تفکیک استان ها + عکسنوشته

قبلا منابع رسمی و غیر رسمی آمارهای متعددی از شهدای دفاع مقدس ارایه می دادند که حتی برخی منابع، آمار شهدا را تا ۲۲۰ هزار نفر و بیشتر نیز  تخمین زده و اعلام می کردند. این اعداد با عدد ۱۹۶٫۸۳۷ نفر آمار کنونی اختلاف زیادی دارد. یا به عنوان مثال: مجموع آمار شهدای لرستان قبلا ۶۳۰۰ نفر اعلام شده بود که با آمار ۵۵۴۳ نفر فعلی ۷۵۷ نفر اختلاف دارد. به هر حال با امکانات امروزی، این میزان خطا و اختلاف آماری که کم هم نیست، دور از اتتظار به نظر می رسد. سئوال اینجاست، چرا با گذشت بیش از ۳۳ سال از پایان ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با امکانات و تکنولوژی پیشرفته امروزی هنوز هم آمار دقیقی از شهدای جنگ تحمیلی توسط دستگاههای ذیربط تهیه و اعلام نشده است. امید است همان طور که بیان شده، این آمار با دقت بالایی جمع آوری گردیده و آمار دقیقی باشد.

 

www.shahidnaseri.ir

۱۵ مهرماه ۱۴۰۰

سوابق و فعالیت‌ها
سلام بر همه مجاهدین راه خدا که از دستورات الهی بدون هیچگونه عذر و بهانه ای اطاعت و جانفشانی می کنند و سرانجام در راه خدا به شهادت می رسند. سلام و درود خداوند به رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی فرزند پاک امام حسین ( ع ) و پرچمدار مبارزه با ظلم و استکبار در عصر حاضر، سلام و درود بر آن مجاهد نستوه که شب و روز ، یک لحظه از یاد خدا غافل نیست. کما این که مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. سلام و درود خدا بر ملت مسلمان ایران که از این مصیبت ها و گرفتاری ها خسته نشده و نمی شوند. امیدوارم که خسته نشوند تا انقلاب خود را به جهانیان صادر نمایند.